11.9.14

Sağlıklı Kemikler İçin, Süt İçin :)

Bayanlar, Baylar
Sevgili Çocuklar
Biraz önce ne yaptım biliyor musunuz?
Şöööyle bir koltuğa yaslanıp sade bir Türk Kahvesi içtim.
 Ve çocukluğumda sütün tadını sevmediğim için, annemin sütüme bir tutam kahve atıp getirdiği günleri anımsadım.
Sonra da dedim ki ''Hadi kalk İzan yeni bir post çıkaralım.''
Evet evet aynen böyle oluyor bu yazıların ortaya çıkışı. Yazmak için zorlamıyorum kendimi. Başlarda zorlamadım değil ama baktım ki öyle olunca, yeni yazı çıkarmayı bırakın, parmaklarımdan ekrana tek bir düzgün cümle dökülmüyor. Ben de amaaan dedim, ne var sanki böyle yapınca iyi mi oluyor saatlerce oturup ekrana bakıyorum boş boş. En sonunda bıraktım bende.
Bazen bazı şeyleri sadece öyle bırakmak, yapabileceğinizin en iyisi oluyor. Yükünüz hafifliyor, rahatlıyorsunuz, gevşiyorsunuzzz..... Amaaan çenem de düştü mü düşüyor ne yazacaktım ben sahi?
Hah, hatırladım.
SÜT :)
Keyifli okumalar efendim :)

Aslına bakarsanız ben süt dedim de asıl konumuzzzz :)

KALSİYUM

Kalsiyum denince aklıma hemen süt içen hamile bir kadın, süt içen minik bir bebiş, süt içen ton ton bir nine geliyor benim.
Çünkü kalsiyuma en çok ihtiyacı olanlar onlar. Kadınlar ve çocuklar.
Ama beyler de okumalı ki bu yazıyı sevdikleri kadınlar ve çocuklarla daha sağlıklı ve uzun bir yaşam geçirsinler.
Yaşam boyu vücudumuzda yapım ve yıkım olayları sürekli olarak devam etmektedir.
30 yaşına kadar olan süreçte yapım olaylarının hızı yıkım olaylarından daha yüksektir. Çünkü büyüme devam etmektedir.
Ancak yaş 30 olduktan sonra bu olay tersine döner. Yıkım olayları artık yapım olaylarından daha fazla olmaktadır.
Böylelikle vücuttan kalsiyum kaybı da başlar.
Önceleri yıkım hızı yavaş iken kadınlarda menopoz ile bu hız artar. Kemikten geri çekilen kalsiyum, fosfor, potasyum ve azot idrarla dışarı atılır.
Kalsiyum kaybı kadınlarda erkeklerden daha hızlıdır ve 70 yaşına gelmiş bir kadının 20 yaşındaki haline oranla vücudunda kalan kalsiyum %55-60 iken erkeklerde bu oran %80 civarıdır.

Kemik ve kaslardaki bu kayıplar yaşlılık döneminde boy kısalması, kemiklerin kırılabilme riskinin artması, deri altı tabakanın incelmesi, diş kayıpları, bacaklarda eğrilikler ve kamburlaşma gibi sonuçlar meydana getirir.

Kas ve kemik bütünlüğünün sürdürülmesi açısından uygun ve düzenli fiziksel aktivite önemlidir.İnsan vücudundaki kalsiyumun %99'u iskelette bulunur.
Kemiğin gelişimi ve sağlığının korunmasın için başlıca faktörler, yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı, fiziksel aktivite, seks hormonları ve kalıtımdır.

D vitamini, kalsiyum emilimini artırır ve kalsiyumun kemiklerde depolanmasına yardımcı olur.

Bu yüzden de her gün bebekler cam açıkken yarım saat güneş ışığı alan pencereye çıkartılmalı veya açık havaya çıkartılmalıdır. Bu süre zarfında elleri ve yüzü örtülü olmamalıdır.
Aynı şey yetişkinler içinde geçerlidir.

Daha sağlıklı kemiklere ve daha dinç bir yaşlılığa sahip olmak isteyen her kadın mutlaka ve mutlaka 1 bardak sabah ve 1 bardakta gece olmak üzere şekersiz, soğuk, light sütünü içmelidir. 


1 bardak sütte yaklaşık 250 mg kalsiyum bulunur.
1 bardak yoğurtta yaklaşık 250 mg kalsiyum bulunur.
1 porsiyon (30 gram) beyaz peynirde yaklaşık 100 mg kalsiyum bulunur.

Gençlik döneminde günlük kalsiyum ihtiyacı yaklaşık 1000-1200 mg iken 50 yaş üstünde bu değer 800-900 mg'dır. Hamile bir kadının günlük kalsiyum ihtiyacı ise 1000 mg'dır.

Bir genç kızımız günde 2 bardak süt içer, 1 bardak yoğurt ve 1 porsiyonda beyaz peynir tüketirse 850-900 mg civarı kalsiyum almış olur, geri kalan miktarı da diyetindeki sebze ve meyvelerle tamamlayabilir.

Aynı şekilde yaşlı bir kadın günde 2 bardak süt/yoğurt tüketse 1 porsiyon beyaz peynirini de yese, 600 mg kalsiyum almış olur geri kalanını da diyetindeki sebze ve meyvelerle tamamlayabilir.

Süt ve süt ürünleri kadınların hayatında çok çok mühim bir yere sahip.
O yüzden en iyisi mi içelim güzelleşelim hanımlar ;))

Kucak dolusu sevgiler, bol kalsiyumlu günler sizin olsun :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme