30.1.15

Yaşamın Kaynağı Su

Merhaba planlı yaşamayı sevip planları her daim alt üst olanlar

Hayat iyi veya  kötü sürprizlerle doludur diyerek yola devam edenler
Ve  her şeye rağmen bırakmayanlar
Neyi mi bırakmayanlar?
Tuttuğu dalı, kurduğu hayali, ‘’bir gün’’e olan inancını vs vs vs…
Nasılsınız görüşmeyeli? Keyifler yerindedir umarım.
Beni soracak olursanız, eh işte yuvarlanıp gidiyoruzdan halliceyim.
Sömestr tatilimin yarısı bitmiş bile ve ben size bir yazı dahi yazamadığımı fark edince hemen işe koyuldum.
Ne yazacağımı da bilmiyorum aslında daha doğrusu bilmiyordum. Tam bu satırları yazarken susadım ve şişemi boş gördüm, gittim mutfaktan su doldurmaya ve ne diye sudan bahsetmeyeyim ki dedim. Bence olurdu ve oldu.
Ha bu arada mutfak demişken süt kaynattım ocakta :) Yoğurt yapacağım da bilin istedim bir sonraki postta görebilirsiniz belki diye :) Yalnız ilk kez yapıyorum , acemi şansım iyidir genellikle ama hani olur ya beceremem, yapamam, tutturamam falan o zaman bu satırları hiç okumamış gibi davranıp nerede senin yoğurt yazısı, fotoğrafı diye sakın sormayın, bu olay hiç yaşanmamış gibi hayatlarımıza devam edelim anlaştık mı? :))
Şimdi konumuza dönüyorum ve yaşamın kaynağı su diyorum.

Su,  dünyamızın da, vücudumuzun da büyük bir kısmını oluşturuyor.
¾ ü su olan bir yapı vücut.  Peki neden?  
Hücrelerimiz yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirebilsin diye tabi ki. Toksinleri vücuttan uzaklaştırabilsin ve ısı regülasyonu sağlanabilsin diye o kadar su var vücudumuzda. Bunun içinde vücuttaki su dengesinin korunması çok mühim.
Ayrıca yeterli su tüketimi olan kişilerin, yeterli su tüketmeyen kişilere göre dış görünüşleri de ciddi şekilde iyileşir. Çünkü yeterli miktarda su, iyilik halinin işaretidir. Canlı ve güçlü saçlar, yumuşak ve sağlıklı bir cilt, parlak ve güçlü tırnaklar su dengesini koruyan kişilerin mükafatıdır. 

Yeterli su tüketmediğinizi nasıl anlayabilirsiniz?
Çok kolay. İstenen ve beklenen sağlıklı  idrar rengi berrak, beyaza en yakın olandır. Eğer idrar renginiz koyulaşmış ise 15-20 dakika içinde 1-2 bardak su tüketmeniz ve günün geri kalanında da su tüketiminize dikkat etmeniz gereklidir. 

Her sabah uyandığınızda ilk yapacağınız şey 1 bardak su içmek olmalı sevgili okurlar.

Unutkanlar için :)
Akşamdan bir bardak suyunu yanı başına koyabilirsin.
Evine, arabana, işyerine küçük notlar yapıştırabilirsin.
 Ve ne kadar içtiğinin farkında olmak adına sayabilirsin. Kaç bardak su içtiğini, şişeyle içiyorsan kaç şişe olduğunu saymak zamanla alışkanlığa dönüşecektir.

Dikkat!
%10 su kaybı vücut için tehlikeli sulara gelindiğinin işaretidir. Ölümle sonuçlanabilir.
Ama böyle söyledim diye gözünüzde korkmasın, vücuttan % 1 su kaybı olduğunda hipotalamusta susama merkezi uyarılır ve vücudunuz  size su içmeniz gerektiğini hatırlatır ;) E tabi siz de azıcık kulak vereceksiniz vücudunuzun size ilettiği mesajlara, öyle değil mi? :)
Bence böyle bir düşünceli mekanizmayı su içmeyerek veya su içmeyi erteleyerek heba etmeyin, üzmeyin bedeninizi :)


‘’Bol su iç’’ cümlesi bende travmatik anılar uyandırdığı için ben size bol su için demeyeceğim.
İçmelisiniz o ayrı ama bu cümleyi kurmayacağım size. Sadece gün içerisinde 8-10 bardak su içtiğinizden yani 1,5-2 litre su içtiğinizden emin olmanızı istiyorum ben sizden.

Ve mini öneri: Yemeklerden yarım saat önce 1 bardak su içerek açlık hissinizi bir miktar azaltabilirsiniz. Yemek esnasında su içmemenizi tavsiye ederim.

Su için genç kalın ;)

Mutlu günler, sevgiler...

3 yorum:

 1. Ablacım bir şey soracam sana ya vücuttaki yağ oranını nasıl düşürürüz, ne yer, ne içeriz? Haha kendimi televizyon programında doktorcuğa soru sorarmış gibi hissettim. Neyse dahas onra bol bol tartışırız. Sevgiler, saygılar... :)

  YanıtlayınSil
 2. Yazıyı okudum ve nerede yoğurt demek istiyorum :)

  şaka şaka.. sadece belki daha sonra, evde yoğurt yapımı hakkındaki deneyimini yazarsın canım.

  Bahsettiğin gibi, su içmek gerçekten cilde yansıyor. Her gün en az 2 litre su içiyorum ve bunu alışkanlık haline getirdim 23 gündür :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Yorumlarınızı okudum hepsi için teşekkür ediyorum. Ev yapımı yoğurdum pek başarılı olmasa da yazının linki aşağıda okumak isterseniz.
   Bloğunuzu da takibe alacağım, sevgiler...
   https://diyettanrisidietos.blogspot.com.tr/2015/02/ilk-yogurdum.html

   Sil